Co je a co není vnitřní zateplení

Termínem vnitřní zateplení jsou v dnešní době velmi často označovány různé tepelně izolační nátěry nebo stěrky s nízkou hodnotou povrchové jímavosti. Tepelně izolační vlastnosti těchto materiálů jsou však z pohledu reálných úspor energii na vytápění natolik nevýznamné, že je možné považovat označení „tepelně izolační„ za chybné. Dle chemizmu a plniva těchto hmot je možné tyto materiály rozdělit do dvou skupin, první skupinou jsou látky s obsahem biocidních účinků kontaktně likvidující fungicidy na povrchu postižené konstrukce. Popsané opatření však nepřináší trvalé řešení vlhkostních projevů, ani odstranění příčiny jejích vzniku, navíc je často nutné toto lokální opatření pravidelně opakovat.

Druhá skupina těchto materiálů rozšiřuje chemismus použitých látek o vlastnosti přidaného tepelně izolačního kameniva. Přidané kamenivo má obvykle velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, tyto vlastnosti jsou však degradovány vlivem přidaného pojiva, které je ze své podstaty výborný tepelný vodič, což ve výsledku vytváří hmotu o nízké objemové hmotnosti a velmi malé tepelné kapacitě. Tento materiál se pak jeví jako tepelně izolační především proto, že díky nízké tepelné jímavosti, která je přímo úměrná právě nízké objemové hmotnosti a tepelné kapacitě, odjímá při dotyku holou rukou velmi pomalu teplo a vytváří tak zdánlivý pocit izolování. Nejedná se však o schopnost izolovat teplo, zde se jedná o přestup tepla mezi materiály, což je veličina, která sice má vliv na tepelně izolační vlastnosti materiálu, ale její praktický vliv na snížení nákladů na vytápění je velmi malý. Tyto materiály je vhodné aplikovat na konstrukce přicházející do přímého kontaktu s lidským tělem s následkem posunutí okamžiku tzv. pocitové zimy, ale snížení nákladů na vytápění se od těchto materiálů nedočkáte. Jestliže máte pochybnosti o funkci některého z těchto materiálů, nezoufejte. Česká legislativa nařizuje u materiálů s tepelně izolačním účinkem deklarovat hodnotu součinitele tepelné vodivosti l.  Pokud Vás toto téma zaujalo, tak mne neváhejte kontaktovat, ZDARMA Vám poskytnu odbornou konzultaci. OK

  • Potrubí teplovodu o teplotě cca 60°C, vlevo nanesen „tepelně izolační stěrka“, modré potrubí bez ošetření
  • Průměrná teplota v oblasti ošetřené stěrkou:  51,1 °C
  • Průměrná teplota bez ošetření: 48,7°C
  • Teplota pozadí 32°C, emisivita povrchu 0,89

Funkce stěrky by byla prokázána, pokud by teplota stěrky byla nižší než teplota potrubí neošetřeného. Měřením bylo zjištěno dokonce hodnota vyšší, což je možné vysvětlit například tvarovou odlišnosti měřeného prvku. Každopádně „izolant“ by měl mít teplotu blízkou okolní teplotě cože je cca 32°C. Materiál je tedy možné označit bez vlivu na tepelnou ztrátu.

Kontakt

zateplujemezevnitr.cz
Ing. Aleš Břenek
Gen. Janka 5
Ostrava
700 30

+420 737 36 32 32

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode